single

Najlepsze biurko do pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę?

Kilkanaście lat w ławce szkolnej, a potem pół życia w biurze - wszystko to wpływa na stan kręgosłupa człowieka . Już w szkole wiele dzieci cierpi na skoliozę. W wieku 25 lat prawie każdy zna ból pleców. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o zdrowie kręgosłupa już od wczesnego dzieciństwa – od 2-3 roku życia, kiedy to mały człowiek po raz pierwszy siada przy biurku nie tylko do jedzenia. Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze biurko do pokoju dziecięcego

Biurko dla dziecka dopasowane do wieku i wzrostu

W wieku 2-3 lat w każdym dziecku budzi się potężny potencjał twórczy. Maluch coraz więcej czasu spędza na rysowaniu, malowaniu i układaniu puzzli. A jego pierwsze biurko ma zapewnić mu komfort pracy i kształtowanie prawidłowej postawy. W tym celu zaleca się wybór biurka i krzesełka z uwzględnieniem poniższych cech:

  • Szerokość biurka dla małego dziecka powinna wynosić 75-90 cm, a dla ucznia szkoły podstawowej od 100 cm w górę. Ważne, aby podczas rysowania i nauki, łokcie znajdowały się na blacie.
  • Wysokość biurka dla dziecka o wzroście 85–100 cm powinna wynosić 40 cm, dla dzieci 100–120 cm (5–6 lat) zwiększamy do 50 cm. Dla uczniów szkół podstawowych i starszych zalecane są biurka o wysokości 60–65 cm.

Warto zauważyć, że dla prawidłowego kształtowania postawy dziecka, nawet 5–10 cm wzrostu ma znaczenie. Dlatego idealnym zakupem są meble rosnące razem z dzieckiem. Czyli biurka i krzesła, których wysokość można zmieniać proporcjonalnie do tempa wzrostu malucha.

dekoracje biurka dziecięcego

Biurko do małego pokoju dziecięcego

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze biurka jest jego funkcjonalność. W końcu dziecko musi  gdzieś przechowywać podręczniki, zeszyty i ołówki. Idealną przestrzenią sprzyjającą organizacji są szuflady biurka lub półki znajdujące się bezpośrednio nad nim. Nie zajmą dodatkowego miejsca w pokoju, a wręcz sprawią, że będziemy mieć więcej przestrzeni.

Jeśli dysponujemy bardzo małym pokojem dziecięcym, wybierzmy składane biurko. Kiedy nie będzie nam potrzebne z łatwością złożymy mebel i zrobimy miejsce na zabawę. Ciekawym rozwiązaniem jest także biurko narożne. Zajmuje niewiele i zapewnia dziecku wystarczającą powierzchnię do odrabiania lekcji. Często takie stoliki mają dodatkową z półkę do umieszczenia komputera.

dziecko rysujące przy biurku

Biurko dla rodzeństwa

Jeśli w jednym pokoju mieszka dwoje dzieci, wybierzmy biurko w kształcie litery L. Takie rozwiązanie wypada korzystnie w porównaniu z dwoma osobnymi meblami. Podobne modele można znaleźć w wersji z półkami i szafkami, które pozwolą dzieciom wygodnie ułożyć podręczniki i zeszyty. Możemy też wybrać podwójne biurko dziecięce. Podobne modele dzieli niewielki regał pośrodku, tak aby dzieci nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Dobrą alternatywą dla rodzeństwa są zestawy składające się z łóżka na antresoli, a poniżej biurka, półek i szafy. Każde z dzieci dostanie wówczas własną przestrzeń osobistą.