single

Jakie łóżko wybrać dla dziecka? Sprawdzone porady i wskazówki

Narodziny dziecka to ważne wydarzenie, które radykalnie zmienia dotychczasowe życie rodziny. Codzienne czynności dostosowuje się do potrzeb małego człowieka, którego funkcje życiowe są całkowicie zależne od osoby dorosłej. To naturalne, że rodzice chcą otoczyć malucha ciepłem i komfortem. Tym samym stworzyć bezpieczne warunki do wzrostu i rozwoju. Ważną rolę w realizacji tych aspiracji odgrywa łóżko dla dziecka. Jakie powinno być? Które materiały wybrać? Kiedy kupić nowe? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego co musisz wiedzieć o łóżeczku dziecięcym

Łóżeczko dla noworodka

Tego typu łóżeczko zwykle stanowi konstrukcję z wysokimi nóżkami, sztywną podstawą o regulowanej wysokości i ochronnymi barierkami. Wysokość nóżek wynosi od 30 cm do 50 cm, dzięki czemu optymalizujemy dopływ powietrza na śpiące dziecko. Wyższe łóżko to też większy komfort dla rodzica. Taka konstrukcja minimalizuje potrzebę głębokiego schylania do dziecka. Urządzając pokój noworodka i przedszkolaka, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu. Wybierajmy bezpieczne meble dla dzieci o dobrej i potwierdzonej jakości.

ozdobne łóżeczko-kołyska dla małego dziecka

Łóżko dla małego dziecka

Kiedy nasza pociecha wyrasta z okresu niemowlęctwa, gwałtownie zmieniają się jej potrzeby. Ten etap nadchodzi po osiągnięciu wieku 2-3 lat życia. Łóżko ze szczebelkami dla dziecka już nie wystarcza. Maluch rośnie, uczy się świata i częściowo oddziela się od matki. Wszelkie ograniczenia, takie jak wysokie krawędzie łóżka, odbiera negatywnie. W tym wieku model mebla do spania jest zwykle zmieniany na „doroślejszy”. Kształtem przypomina standardowe łóżko pojedyncze, ale nadal wyróżnia go kilka różnic.

  • Łóżko dla małego dziecka ma mniejszy rozmiar niż standardowe. Jego długość powinna wynosić 140-160 cm, a szerokość około 70 cm.
  • Jest wyposażone w niskie barierki, które chronią przed upadkiem podczas snu. Podwyższone krawędzie mogą być umieszczone na środku lub po bokach, albo nawet całkiem zdejmowane.
  • Łóżeczko dla przedszkolaka koniecznie należy dopasować do wzrostu dziecka. Tak, aby w razie potrzeby dziecko mogło samodzielnie z niego schodzić i wchodzić. Aby wspierać samodzielność malucha, zobacz jak urządzić pokój w stylu Montessori.
  • Zaleca się korzystanie z łóżek dla małych dzieci aż do osiągnięcia wieku szkoły podstawowej.

Rodzaje łóżeczek dla przedszkolaka

Wzornictwo oraz gama dostępnych produktów jest naprawdę szeroka. Istnieją klasyczne modele przypominające łóżko dla dorosłych, ale także tematyczne, nawiązujące do postaci z kreskówek. Sypialnię małego dziecka możemy umeblować również w sposób funkcjonalny. Coraz bardziej popularne są łóżka na antresoli z przydatnymi elementami na niższym piętrze. Może to być szafa wnękowa, małe biurko lub po prostu miejsce do zabawy. Takie rozwiązanie zadziała zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca, a także jako model łączony dla bliźniaków.

Łóżko dla dzieci w wieku szkolnym

Stało się! Twoja pociecha ma już 5-6 lat i właśnie wybiera swój pierwszy plecak do zerówki. To kolejny ważny etap rozwoju, który wymaga zmian w aranżacji pokoju dziecięcego. Model przedszkolnego łóżka staje się już zbyt mały i niewygodny. Oznacza to, że nadszedł czas, aby zapewnić dziecku pełnowymiarowe łóżko do spania. Łóżka przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym trudno nazwać dziecięcymi, ponieważ parametry meble odpowiadają pojedynczemu modelowi dla dorosłych. Ale cechy formy oraz design przypominają, że produkt wciąż przeznaczony jest dla dzieci w wieku szkolnym.

Łóżko standardowo wykonane jest z drewna lub metalu. Składa się tylko z niezbędnych elementów konstrukcyjnych, rezygnujemy z dodatkowych ozdób. Ma szerokość 90 cm, a długość 180 cm. Polecamy modele dodatkowo wyposażone w system przechowywania (szuflady, pojemniki wewnętrzne). Pamiętajmy także o odpowiednim biurku dla malucha. W małych pokojach dziecięcych sprawdzi się rozkładana sofa. Takie rozwiązanie cechuje duża wszechstronność. W nocy zapewnia wygodne miejsce do spania, a w ciągu dnia – strefę rekreacyjną i miejsce spotkań z rówieśnikami.

Jakie powinno być łóżko dla dziecka?

Omówiliśmy już czynnik wieku, który najczęściej determinuje wybór mebla do spania. Jeśli nadal nie masz pewności co kupić, przygotowaliśmy kilka najważniejszych cech. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka dla dziecka?

  • Materiał. Modele łóżek dziecięcych wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej jest to metal, drewno lub sztuczne surowce. Polecamy wybór drewnianych mebli. Są najbardziej uniwersalne, a także wytrzymałe. Należy zwrócić jednak uwagę na odpowiednie zabezpieczenie. Tak aby maluchowi nie groziło wbicie drzazgi ani uderzenie w kanciasty element.
  • Dopuszczalne obciążenie. Każde łóżko, czy to dla osoby dorosłej, czy dla dziecka, ma limity obciążenia. Przed zakupem wybranego modelu koniecznie zapytaj doradcę, jaką wagę mebel może wytrzymać. W przypadku zakupów przez internet, poszukaj takiej informacji w opisie. W przyszłości wiedza o maksymalnym obciążeniu ochronią dziecko przed nagłymi załamaniami czy urazami.
  • Bezpieczeństwo. Ten czynnik powinien być na pierwszym miejscu przy wyborze łóżka dla dziecka. Obejmuje nie tylko obecność barierek, ale także ogólne bezpieczeństwo konstrukcji. Łóżko dla dziecka powinno być pozbawione ostrych narożników oraz łatwo zdejmowalnych elementów. Dobrze, jeśli wybieramy meble potwierdzone certyfikatem jakości.
  • Materac. Kręgosłup dziecka kształtuje się do 12 roku życia. Oznacza to, że do określonego wieku maluch musi spać na twardych, równych powierzchniach. Dopuszczalne jest stosowanie sprężystej podstawy dopiero dla starszych dzieci. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem malucha, należy sprawdzić powierzchnię łóżka dla dziecka także pod kątem ortopedycznym.