single

Aranżacja pokoju młodzieżowego w stylu vintage – pomysły i inspiracje

Jeśli szukasz pomysłów na to, jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu vintage - ten artykuł jest dla Ciebie. Dziś skupimy się na tym trendzie wnętrzarskim, który świetnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Styl vintage nigdy nie wychodzi z mody i zawsze jest świetną propozycją dla osób, które uciekają od tego, co powszechne lub modne. Dziś podpowiemy jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu vintage krok po kroku.

Czym jest styl vintage? Najważniejsze cechy stylu vintage

Jeśli zasięgnąć opinii ekspertów, każdy ma swoją własną definicję tego, czym jest styl vintage. Wszyscy zgadzają się jednak, że wnętrze urządzone w ten sposób ma wyjątkowy charakter. Najważniejsze jest zamiłowanie do historii i próba odnalezienia „duszy” w każdej rzeczy. Cała reszta pozostaje w gestii osoby urządzającej wnętrze.

Główne cechy stylu vintage:

  • Wykorzystanie mebli, które choć nie są antykami, mają za sobą kilkadziesiąt lat.
  • Przy dobieraniu wyposażenia, ważna jest jakość rzeczy lub jej historia. Każdy przedmiot w pokoju vintage powinien być dla nas wyjątkowy.
  • Styl vintage daje dużą swobodę aranżacji. Nie ma tu sztywnych zasad, wyznacza je każdy z osobna.

Pokój w stylu vintage

Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu vintage?

W przypadku pokoi dziecięcych i młodzieżowych w stylu vintage mamy sporo opcji do wyboru. Popularne jest połączenie kilku „starych” elementów dekoracyjnych z nowoczesnymi meblami. W ten sposób można uzyskać efekt wnętrza, który jest oryginalny, ale także funkcjonalny i bezpieczny. Dodanie do mebli młodzieżowych akcentu w stylu vintage jest łatwe. Najlepiej jest przechodzić najpierw od kilku elementów vintage stopniowo do większych ilości. W ten sposób można łatwo znaleźć równowagę między starym, a nowym oaz unikniemy przesady. Ciekawą opcją jest także mieszanie vintage ze stylem boho. Nie powinniśmy zapominać o wszystkich potrzebach naszych dzieci i nigdy nie możemy przedkładać wyglądu wnętrza nad użyteczność. 

Pomysł na dekoracje w stylu vintage do pokoju dla nastolatka

Gdzie szukać mebli w stylu vintage?

Najlepszą opcją jest wykorzystanie tego co już mamy. W tym celu można zapytać rodziców i dziadków o nieużywane meble lub dekoracje. Prawie każdy z nas ma w domu rodzinnym strych, który często zawiera zapomniane skarby. Styl vintage stanowi doskonałą okazję, aby dać nowe życie nieużywanym już przedmiotom.

Jeśli nie mamy takiej możliwości z pomocą przychodzą sklepy i targi. Na rynku są obecnie dostępne niezliczone reprodukcje mebli i akcesoriów w przystępnej cenie. Istnieją nawet całe kolekcje, których linie przypominają styl vintage, dzięki którym można urządzić i udekorować pokój młodzieżowy w stylu vintage. Chociaż, prawdę mówiąc, w tym przypadku to określenie byłoby niewłaściwe. Możemy na przykład nazwać go wnętrzem w stylu "vintage" lub pokojem młodzieżowym w stylu "retro", aby nie naruszyć definicji i nie urazić specjalistów w tej dziedzinie.

Meble w stylu vintage

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla nastolatka w stylu loftowym?

Jakie dekoracje do pokoju młodzieżowego w stylu vintage?

Gdy myślimy o stylu vintage, czasem przed oczami pojawiają się kwieciste zasłony, koronkowe serwetki i stary fotel dziadka. Ten trend oferuje jednak znacznie więcej. W dobieraniu dekoracji do pokoju młodzieżowego proponujemy inspirację polskim wzornictwem z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych. Intrygujący, nowoczesny design jest do dziś ceniony w przedmiotach codziennego użytku, takich jak oświetlenie, ceramika i plakaty. Przedmioty z tego okresu są bardzo wyrafinowane i eleganckie, a jednocześnie funkcjonalne, proste i estetyczne. Wspomniane cechy sprawiają, że pokój w stylu vintage spodoba się nastolatkowi i młodemu dorosłemu.