single

Urządzamy pokój młodzieżowy w stylu loftowym

Dorastanie kojarzy nam się z niezależnością, buntem i odwagą. Nastolatki takie już są i nie ma w tym nic złego. Młodzi poszukują własnych ścieżek, a swoje preferencje prezentują na różne sposoby. Projektując pokój dla nastolatka, warto uwzględnić jego potrzeby tworząc wnętrze w stylu industrialnym. Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu loftowym? To proste!

Podstawowe cechy stylu loftowego – styl industrialny w pigułce

Obecnie stylu loftowego używa się wszędzie. Dostrzeżemy go w kawiarniach i barach, w warsztatach i biurach, w łazienkach, a nawet w sypialniach dziecięcych. Pokój w modnej aranżacji industrialnej przypadnie do gustu wielu osobom. Przyjrzyjmy się jakie są główne cechy stylu loftowego:

  • Minimalne wykończenie ścian (często ceglane), sufitu i podłogi. Taki wybór stwarza pozory niedokończonego remontu.
  • Ślady mediów w domu - różne rury, belki, wentylacja. Ma się wrażenie, że nikt tych elementów nie ukrył, bo pełnią swoją funkcję praktyczną. W rzeczywistości często są tylko atrapą, umieszczoną celowo, dla wyraźniejszego podkreślenia stylu wnętrza.
  • Starannie dobrane meble i wyposażenie kontrastują z niechlujnym wykończeniem pokoju. Kontrast może opierać się na klasycznym, luksusowym wzornictwie, lub przeciwnie – awangardowej jaskrawości.
  • Styl industrialny bywa mieszany z wieloma innymi typami aranżacji. Wszystkie meble nawiązują jednak do tego samego tematu, uzupełniając się wzajemnie.
  • Szeroko stosowany jest podział na poszczególne części pokoju. Najczęściej jest to strefa sypialna, strefa odpoczynku, strefa kuchenna i strefa do pracy lub nauki.
  • Aranżacja loftowa świetnie pasuje do poddasza. Ten typ pomieszczeń charakteryzuje się wysokimi sufitami oraz dużymi, niezasłoniętymi oknami (dopuszczalne są drewniane okiennice lub żaluzje).

Jeśli pomieszczenie jest duże, meble i szafy także możemy wybrać obszerniejsze. Jeśli urządzamy mały pokój młodzieżowy, wyposażenie dobiera się zgodnie z zasadą nieobciążania przestrzeni. Stawiamy wtedy na regały z otwartymi półkami oraz stosowanie elementów szklanych, odbijających światło.

aranżacja pokoju w stylu loft

Oświetlenie i dodatki w stylu loft

Oświetlenie pokoju młodzieżowego odgrywa istotną rolę w tworzeniu stylu loftowego. Najczęściej wnętrze industrialne jest przestronne z niewielką ilością ścian oddzielających pomieszczenia. Bardzo często konieczne jest zastosowanie kilku źródeł światła. Ale nawet jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania z wysokimi sufitami, możesz odtworzyć styl industrialny w swoim wnętrzu dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Główne źródło światła powinno być skierowane na środek pomieszczenia. Im wyższy sufit, tym większy powinien być żyrandol. Do dekoracji wnętrza można również wykorzystać lampy stołowe, podłogowe oraz małe, punktowe oświetlenie. Bardzo często przy urządzaniu pomieszczeń w stylu loftowym wykorzystuje się ręcznie robione lampy. Im oryginalniejsza oprawa, tym ciekawszy będzie charakter wnętrza.

Styl loftowy jest łatwy do odtworzenia, ponieważ nie tylko pozwala, ale wręcz zachęca do eksperymentowania. Na ciemnych, ceglanych ścianach bardzo dobrze będą wyglądały, kontrastowe plakaty umieszczone w ramach. We wnętrzu industrialnym można zastosować zarówno dodatki w stylu retro, jak i eleganckie akcesoria dekoracyjne. Preferowane materiały to szkło, drewno i metal, ale nie wyklucza się stosowania ich syntetycznych odpowiedników.

dodatki do pokoju w stylu loftowym

Pokój młodzieżowy w stylu loftowym – jak urządzić?

Styl loft to świetny pomysł na urządzenie pokoju młodzieżowego. Zwłaszcza chłopcom powinien przypaść do gustu. Ceglane ściany będą świetnie wyglądać obok ulubionej gitary, a kolorystyka pokoju dopasuje się do męskich gustów. Loft pozwala na dużą swobodę, łączenie różnych pomysłów, a nawet eksperymentowanie.

Stworzenie industrialnego wnętrza dla nastolatka jest stosunkowo łatwe. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i urządzone zgodnie z gustem przyszłego mieszkańca. Drewniane meble z widoczną, metalową konstrukcją, jasne dodatki i sporo plakatów na ścianach. Tak naprawdę wiele potrzebnych rzeczy znajdziemy w pokoju każdego nastoletniego chłopaka. Więcej pracy będzie wymagało odtworzenie charakterystycznego, niedokończonego wyglądu ścian. W pokoju młodzieżowym, zamiast ceglastej powierzchni można użyć ciemnoszarą farbę lub postawić na tapetę.

Jak urządzić loft dla dziewczyny?

Chociaż loftowe pokoje kojarzą się głównie z młodymi mężczyznami, industrialna aranżacja spodoba się także dziewczynom. Takie wnętrze można uzupełnić roślinami w białych, lub ceglanych donicach. Dobrym pomysłem będzie umieszczanie dywanów i foteli z grubymi, miękkimi obiciami. Otwarte regały pozwolą na zaprezentowanie kolekcji książek lub innych zainteresowań nastolatki. Przyda się też wygodna przestrzeń do odpoczynku i zapraszania znajomych.