single

Urządzamy pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim krok po kroku

Pokój młodzieżowy można urządzić na wiele sposobów. I nawet jeśli wizje są różne, główny cel jest taki sam - stworzyć komfortowe i piękne wnętrze. Styl skandynawski bardziej niż jakikolwiek inny, tworzy idealną równowagę pomiędzy wygodą, a klasyką i prostotą. Jednak wcale nie jest nudny! Choć wydaje się surowy i zimny, tak naprawdę wnosi do pomieszczenia ciepło i przytulność. Dzięki tym cechom, styl skandynawski to idealny pomysł na aranżację pokoju młodzieżowego. Sprawdź jak urządzić wnętrze nastolatka krok po kroku

Czym jest styl skandynawski?

W każdym kraju ten styl ma nieco inne szczegóły. Na przykład podobne wnętrze w Szwecji będzie się różniło od norweskiego. Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego pozostają jednak niezmienne. Są to:

  • Prostota i minimalizm
  • Oszczędne podejście
  • Nawiązania do ludowych motywów
  • Naturalne materiały
  • Funkcjonalność i wygoda

Styl ten, zgodnie ze swoim pochodzeniem, doskonale odzwierciedla charakter i odporność ludów nordyckich. Uosabia oszczędność i staranność, a także umiłowanie natury i niespiesznego trybu życia. Funkcjonalność i prostota sprawia, że styl skandynawski to dobry pomysł na urządzenie pokoju młodzieżowego.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim? 

Aby stworzyć północny charakter we wnętrzu swojego mieszkania, wystarczy pamiętać o głównych cechach tego stylu. Przede wszystkim, urządzając pokój młodzieżowy wybieraj naturalne materiały lub wysokiej jakości odpowiedniki.

Jakie meble wybrać do pokoju młodzieżowego w północnym stylu?

Podstawą stylu skandynawskiego w każdym wnętrzu jest drewno. Stosuje się przede wszystkim ciepłe, jasne odcienie, ponieważ dodają pomieszczeniu lekkości i swobodnego charakteru. Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim powinniśmy wyposażyć w duże, drewniane biurko i wygodne łóżko. Ważne będą także otwarte regały oraz spora ilość półek i wieszaków na ścianach. Dobrym pomysłem są szafy modułowe, ponieważ łatwo dopasujemy je do potrzeb naszej przestrzeni.

Dodatki i dekoracje w skandynawskim pokoju dla młodzieży

Oprócz drewna można dodać do wnętrza akcesoria kamienne i ceramiczne. Koniecznym uzupełnieniem będą naturalne tekstylia - len, juta, kożuch i bawełna. Bardzo ważne, aby pokój młodzieżowy był jasny. Z tego powodu wybierajmy półprzezroczyste firanki, lub nawet całkiem zrezygnujmy z zasłaniania okien. Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim powinniśmy wyposażyć w roślinne akcenty. Mogą to być zarówno małe kaktusy, jak i większe zielone kwiaty doniczkowe. Całość dopełnią kontrastowe plakaty na ścianach. Nie bój się eksperymentować i wybierz takie dekoracje które spodobają się przyszłemu właścicielowi pokoju.

pomysł na ozdoby do pokoju młodzieżowego w stylu skandynawskim

Kolorystyka pokoju młodzieżowego w stylu skandynawskim

Zimny klimat Skandynawii pozostawił swój ślad w kolorystyce stylu północnego. Z tego powodu korzystamy tu przede wszystkim z jasnej palety w chłodnych odcieniach. Główny nacisk kładzie się na na biel. Bez tego wnętrze nie będzie już tak "skandynawskie". Pozostałymi kolorami jest  beż, jasnoszary oraz blady błękit. Aby wnętrze nie było monotonne ani ponure, śnieżną biel zestawiamy z ciepłymi, drewnianymi akcentami.  Tworząc wnętrza w stylu skandynawskim, nie zapominajmy jednak o ciemnych tonach. Te są wykorzystywane głównie w roli akcentów.

Pokój dla nastolatka w stylu skandynawskim

Pokój urządzony w stylu skandynawskim – dla kogo?

Pomieszczenia w stylu skandynawskim mają chłodny, ale jednocześnie domowy charakter. Popularność północnej mody wnętrzarskiej już dawno wyszła poza granice Skandynawii, urzekając coraz więcej krajów. Także Polacy decydują się na aranżacje pomieszczeń w stylu skandynawskim. Głównie z uwagi na jego praktyczny i uniwersalny charakter. Urządzanie wnętrza młodzieżowego w stylu skandynawskim to często doskonały kompromis gustu dziecka i rodzica. Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim stworzy praktyczną przestrzeń do nauki i wypoczynku - a zarazem będzie wyglądać nowocześnie i świeżo. Spodoba się zarówno dziewczynom jak i chłopcom, nastolatkom i młodym dorosłym. Co więcej, sprawdzi się także w aranżacji pokoju dla malucha