single

Pokój dziecięcy na poddaszu – jak wyposażyć pomieszczenie ze skosami?

Wiele osób nie docenia przestrzeni na poddaszu. Może się jednak okazać, że na strychu stworzymy wprost wymarzony pokój dziecięcy. Aby młody lokator czuł się tam komfortowo powinniśmy zadbać o odpowiednie meble i detale. Sprawdź, jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu w kilku prostych krokach

Przystosowanie wnętrza na poddaszu

Poddasze ma swoje własne cechy konstrukcyjne. Po pierwsze, nigdy nie ma tyle miejsca, ile byśmy chcieli. Po drugie - wnętrze jest w nieregularnym kształcie. Najczęściej nie ma sensu dzielenia pomieszczenia na odrębne pokoje, bo może to jeszcze bardziej zaburzyć przestrzeń. Wykorzystaj pomieszczenie ze skosami na pokój dziecięcy w najbardziej efektywny sposób.

okno pokoju na poddaszu

Kolorystyka pokoju dziecięcego na poddaszu

Do urządzenia pokoju dziecięcego na poddaszu należy wybrać jasne i spokojne kolory. Ciemne barwy sprawią, że wizualnie pomieszczenie będzie ponure. Z kolei zbyt jaskrawe odcienie drażnią psychikę dziecka, zamiast koić. Jaśniejsze kolory to dobry wybór, ponieważ sprawiają, że pokój jest lżejszy i przyjemniejszy. Po drugie, pomagają wygładzić ostre kąty w przestrzeni, a po trzecie, optycznie zwiększają przestrzeń. W pokoju dziecięcym na poddaszu dobrze sprawdzą się delikatne żółcie, błękity, brzoskwinie, róże i fiolety.

Fachowiec czy firma budowlana - co wybrać? Sprawdź na https://architekturadomu.pl/a/uuip,fachowiec-czy-firma-budowlana-co-wybrac

Jak dekorować pokój dziecięcy na poddaszu?

Projektowanie pokoju dziecięcego to przede wszystkim dobór odpowiednich dekoracji. A żeby Twoje poddasze wyglądało jak najbardziej przytulnie, wybieraj proste materiały. Objętość i skomplikowane wzornictwo "kradną" cenne miejsce, które jest dziecku bardzo potrzebne. Jeśli tworzysz pokój dziecięcy na poddaszu dla chłopca, świetnie sprawdzi się pomysł à la styl loft. Gdy lokatorką wnętrza ze skosami ma być dziewczynka polecamy dekoracje w stylu boho.

Nadmiar dekoracji dziecięcych na strychu nie jest wskazany, ale nie można się bez nich obejść. W ramkach umieść kwiaty, fotografie lub obrazy. Niech pokój dziecięcy na poddaszu stanie się przytulnym kącikiem dla Twojego dziecka.

dekoracja do pokoju dziecięcego

Oświetlenie do pokoju dziecięcego na strychu

Dzieci potrzebują sporo światła, ale o to niestety niełatwo na poddaszu. Mimo tej trudności, dzięki odpowiedniemu oświetleniu możesz sprawić, by pomieszczenie na strychu było jasne, a jednocześnie piękne. Należy zacząć od światła naturalnego, czyli okien. Do pokoju dziecięcego na poddaszu użyj lekkich zasłon, zupełnie gładkich lub z delikatnych wzorem.

Teraz sztuczne oświetlenie. Najlepiej zrezygnować z klasycznej opcji jednego, centralnego źródła światła. Pokój dziecięcy na poddaszu powinien być wyposażony w kilka lamp. Dobrym pomysłem są małe żarówki na skosach ścian. Koniecznie zadbajmy też o dobrą lampkę na biurku, która zapewni dziecku odpowiednie warunki do nauki.

Jak wykończyć pokój dziecięcy na poddaszu?

Aranżując przestrzeń pokoju dziecięcego pamiętaj, że jedna lub dwie ściany będą pochylone, a dwie pozostałe o nieregularnej budowie. Wybierz spokojne i lekkie materiały, takie jak farba, panele lub jednolity kolor. Skosy pokoju dziecięcego na poddaszu można zamienić w gwieździste niebo używając tematyczne tapety i małe lampki. Kolejnym ciekawym pomysłem jest zamiana pochyłej ściany w małą galerię. W ramkach możemy umieścić dziecięce rysunki, zdjęcia albo wizerunki ulubionych bohaterów z bajek.

aranżacja wnętrza dziecięcego na poddaszu

Aranżacja mebli pokoju dla dziecka na poddaszu

Na poddaszu powinny znaleźć się tylko najbardziej niezbędne meble dziecięce. Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Umieść je przy jednej ze skośnych ścian. W pokoju dziecięcym na poddaszu można ustawić specjalną szafę, która maksymalnie wykorzysta nietypową konstrukcję. Meble na zamówienie będą idealnie pasowały do wnętrza na strychu. Ale jeśli ta opcja nie przemawia do Ciebie, to spróbuj zastąpić go modułowym zestawem składającym się z osobnych elementów.

Przestrzeń do nauki dla dziecka

W pokoju dla dziecka na poddaszu koniecznie należy urządzić odpowiednią przestrzeń do pracy i nauki. Dobrze sprawdzi się biurko z szerokim blatem. Najlepiej ustawić je przy oknie, ponieważ naturalne światło jest najlepsze do czytania. Pokój dla dziecka na poddaszu wymaga też regałów na książki i zabawki. Jeśli nie mamy miejsca na cały mebel, możemy mocować pojedyncze półki.