single

Urządzamy pokój dziecięcy w stylu Montessori

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim to świetny wybór na aranżację wnętrza dla malucha. Jeśli chcesz stworzyć jasną, pełną światła i uroku przestrzeń - koniecznie wypróbuj nasze porady. Północna aranżacja przestrzeni jest bardzo funkcjonalna, a także komfortowa dla mieszkańców. Dodatkowo takie wnętrze jest uniwersalne i będzie „rosło" razem z dzieckiem. Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak urządzić pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Cechy wyróżniające styl Montessori

Wszyscy wiemy, że mieszkanie jest jednym z kluczowych czynników harmonijnego rozwoju dziecka. W młodym wieku szczególnie ważne jest, aby dziecko czuło się wystarczająco bezpiecznie, ale też swobodnie i naturalnie. I tu warto jest wsłuchać się w zasady Marii Montessori. Pedagożka na pierwszym miejscu stawia szacunek dla samodzielności dziecka. Jeśli zagłębimy się w ideę Montessori, dowiemy się, że pokój dziecięcy i metoda nauki Montessori podlegają ścisłym wymogom. Potrzebne są specjalne materiały, zabawki i pomoce naukowe. Jednak ogólne zasady organizacji otoczenia można wykorzystać również przy urządzaniu domu, tworząc przytulny pokój dla dziecka.

szafa do pokoju dziecięcego w stylu Montessori

Jak urządzić pokój dziecięcy w stylu Montessori?

To, co jest najbardziej atrakcyjne we wnętrzu dla dziecka w stylu Montessori, to fakt, że zachęca ono do prostoty. Pokój dziecięcy powinien być pozbawiony nadmiaru zabawek. Rezygnujemy też z nieporęcznych mebli oraz zbędnych detali wystroju. To proste, nieskomplikowane wnętrze, które będzie służyć dziecku na co dzień, udostępniając to, co niezbędne. Pokój dla dziecka w stylu Montessori to twórcze środowisko, wypełnione światłem, naturalnymi kolorami i bezpiecznymi materiałami.

Jedną z podstawowych zasad urządzania pokoju dziecięcego w stylu Montessori jest używanie wyłącznie naturalnych materiałów. Meble powinny być wykonane z drewna, a zasłony uszyte z bawełny lub lnu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na podłodze tkanego dywanu.

Zobacz także: Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak wyposażyć pomieszczenie ze skosami?

Meble do pokoju dla dziecka w stylu Montessori

W stylu Montessori dajemy dziecku środowisko, w którym będzie mogło być samodzielne. Zaczynamy od małego łóżka, w którym może spać i w każdej chwili samodzielnie wstać. Dla bardzo małego dziecka odpowiedni będzie materac, który kładziemy bezpośrednio na podłodze. Maluch jest wtedy w stanie zobaczyć świat zewnętrzny bez kratek zwykłego łóżeczka. Gdy nauczy się raczkować, może samodzielnie wchodzić i schodzić z łóżka. Maria Montessori przekonuje, że tworząc środowisko, w którym dziecko może żyć i bawić się, zobaczymy jak odkrywa świat stając się samodzielne. Oprócz łóżka w pokoju dziecięcym wstawiamy lustro, tak aby znajdowało się w polu widzenia dziecka. Obserwując siebie, dziecko uczy się mimiki twarzy, ruchów oraz najbliższego otoczenia .

Regały w stylu Montessori

Niski, otwarty regał jest kluczową częścią pokoju dziecięcego w stylu Montessori. Ustawiając odpowiednie meble w pomieszczeniu, rodzice pozwalają dziecku na samodzielny wybór zajęć i zapewniają swobodny dostęp do przedmiotów. Nie ma konieczności udostępniania wielu zabawek na raz. Lepiej jest je po prostu zmieniać co jakiś czas. Otwarte półki w pokoju dziecięcym to też okazja, by nauczyć malucha dbałości o czystość i porządek.

strefa aktywności w pokoju dziecięcym w aranżacji Montessori

Strefa aktywności w pokoju dziecięcym

Niemowlęta potrzebują w pokoju miejsca, w którym mogą się swobodnie poruszać i bawić. Styl Montessori określa taką przestrzeń - strefą aktywności. Zazwyczaj mieści się ona w centrum pomieszczenia, gdzie znajduje się mały, miękki dywanik. Jak tylko dziecko nauczy się siedzieć, warto postawić stoliczek i krzesełko dopasowane do wzrostu dziecka. Zachęcaj malucha do wykonywania prac plastycznych lub przekąsek przy stole. Spróbuj stworzyć różne powierzchnie dotykowe. Nie lekceważ zmysłu dotyku. Niemowlęta i małe dzieci uczą się wielu przydatnych informacji poprzez poznawanie różnych faktur i materiałów. Pokój dla dziecka uzupełnią miękkie kocyki, maty korkowe lub drewniane klocki. Im więcej, tym lepiej.

Strefa twórcza w pokoju dla dziecka Montessori

Materiały do samodzielnej twórczości powinny być zawsze łatwo dostępne w pokoju dziecięcym w stylu Montessori. Można umieścić sztalugę lub nawet przeznaczyć część ściany z powierzchnią do mycia, na której dziecko będzie mogło rozwijać swoją kreatywność.

Estetyczne dekorowanie pokoju dziecka jest ważne, ponieważ sprzyja rozwojowi dobrego smaku i pragnienia piękna. Zaleca się dekorowanie ścian obrazami, łagodnymi pejzażami, zdjęciami zwierząt, ptaków i owadów. Nie zapomnij o poduszkach, fotelu i miękkim kocu. Dla niemowląt najlepiej wybrać dodatki w kontrastowej czerni i bieli. Takie połączenie jest dobrze odbierane przez dziecięce oczy i uczy rozpoznawania podstawowych kształtów.

fotel dla rodzica do pokoju dziecięcego w stylu Montessori

Obszar karmienia w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym w stylu Montessori należy również urządzić cichy i spokojny kącik do karmienia. Może to być fotel, lub mała sofa. Tutaj matka i dziecko mogą cieszyć się komfortem i odosobnieniem. Siedząc w wygodnym fotelu, jeden z rodziców może czytać książkę przed snem i w ten sposób budować silną i stabilną relację z maluchem.

Podsumowanie

Pokój dla dziecka w stylu Montessori zachęca do niezależności i odkrywania świata. Maluch to ambitny, entuzjastyczny uczeń, który może osiągnąć wielkie rzeczy, jeśli dostarczyć mu odpowiednie warunki. Wspieraj zapał Twojego dziecka do samodzielności i eksploracji świata, tworząc wnętrze w stylu Montessori. Wystarczy wybrać odpowiednie meble i można obserwować cudowny proces dorastania.