single

Pokój dla dziecka - jak urządzić pokój dziecięcy krok po kroku?

Pokój dla dziecka z czasem zamienia się w pracownię lub całkowicie prywatną przestrzeń. Warto przyjąć te zmiany z zadowoleniem i zadbać o odpowiednie wyposażenie wnętrza. Oczywiście meble mają kluczowe znaczenie, ale równie ważne są odpowiednie dodatki. Sprawdź, jak urządzić pokój dla dziecka krok po kroku. Przyjrzymy się również gorącym trendom wnętrzarskim w tej dziedzinie.

Jak urządzić pokój dla dziecka w zależności od wielkości przestrzeni?

Mały pokój dziecięcy

W życiu każdego dziecka nadchodzi pora dorastania. Zazwyczaj wiąże się to z późniejszymi powrotami do domu i słuchaniem głośnej muzyki. A może twoja pociecha planuje nawet założenie własnego zespołu muzycznego? Warto zastosować rozwiązania, które sprawią, że bardziej samodzielne życie dziecka nie będzie przeszkadzać reszcie rodziny. Szczególnie jeśli mieszkacie na małej przestrzeni. Jeśli problemem jest hałas, ściany można wygłuszyć, a drzwi wymienić na solidniejsze. Przydadzą się także inne meble, ponieważ pokój dla dziecka z czasem zaczyna funkcjonować jak mini-mieszkanie. Zadbaj o więcej zamkniętych szafek i przestrzeń na przedmioty osobiste lub zabawki. W niewielkim pokoju półki można przymocować na ścianach. Dobrym pomysłem jest zamiana łóżka na rozkładaną kanapę. Dzięki temu dziecko będzie miało więcej miejsca, a zarazem przestrzeń do zapraszania przyjaciół.

Średni pokój dla dziecka lub rodzeństwa

Średniej wielkości pokój młodzieżowy może pomieścić jedną lub dwie osoby. Jeśli mieszka w nim jedno dziecko, urządzanie jest proste. Mała szafa, łóżko i stolik nocny powinny być umieszczone w odległym od wejścia końcu pokoju. Biurko do nauki należy postawić w dobrze oświetlonym miejscu, na przykład przy oknie. Jeśli pozwala na to miejsce, przyda się kilka foteli i niewielki stolik kawowy. Nieco trudniej jest zaplanować przestrzeń, jeśli z pokoju korzysta rodzeństwo. Wtedy dwa pojedyncze łóżka ustawiamy w skrajnym rogach pomieszczenia (po lewej i po prawej stronie). Taka aranżacja pozwoli na stworzenie maksymalnie prywatnej przestrzeni we współdzielonym wnętrzu. Pomiędzy łóżkami ustawiamy dużą,  pojemną szafę. W pozostałej przestrzeni można postawić stoliki komputerowe. Dobrym pomysłem jest biurko z dwoma miejscami pracy. Pośrodku dzieli je szafka na książki lub drobiazgi, a dzieci nie przeszkadzają sobie nawzajem. Korzystając z takiego rozwiązania zyskujemy dodatkową przestrzeń, która przyda się chociażby na zabawki.

pokój dla chłopca

Duży pokój młodzieżowy

Układ dużego pokoju młodzieżowego może obejmować pełnowymiarowy salon, w którym dziecko może odpoczywać wraz z gośćmi. W dalszej części pomieszczenia należy stworzyć wygodne miejsce do spania. Mając do dyspozycji duży metraż, można nawet postawić podwójne łóżko i dwie szafki nocne. Obok powinno znajdować się lustro i szafa. Centralną część pomieszczenia należy pozostawić wolną. Po lewej, lub prawej stronie umieszczamy biurko do pracy i nauki. Nie zapomnijmy o kanapie, fotelach oraz stoliku kawowym. Większa przestrzeń szczególnie przyda się starszemu nastolatkowi. Na takiej samej zasadzie można urządzić zarówno przestronny pokój, jak i jednopokojowe mieszkanie-studio. Jeśli w dużym pomieszczeniu mieszka dwoje dzieci, warto urządzić duży pokój dziecięcy podobnie jak w przypadku średniego. Możemy pokusić się jednak o dwa osobne biurka czy oddzielne szafy.

pokój dla nastolatka

Zobacz także: Jak urządzić sypialnię? Krok po kroku

Jaki styl wnętrza pokoju młodzieżowego wybrać? 

Meble dziecięce i dekoracje po pewnym czasie stają się zbyt infantylne dla nastolatka. Warto wspólnie usiąść i przejrzeć zdjęcia w czasopismach poświęcone aranżacji wnętrz. Razem wymyślcie projekt charakteru pokoju, który przypadnie do gustu dziecku i rodzicom. Obecnie bardzo popularny jest styl skandynawski. Wnętrza urządzone po w ten sposób cechuje spokojna kolorystyka i solidne materiały. Proste, geometryczne kształty mebli czynią styl skandynawski bardzo uniwersalnym. Łatwo znaleźć meble odpowiadające temperamentowi pociechy. Wiadomo, że z czasem gust dziecka może się zmienić. Wtedy z łatwością przearanżujemy pokój zmieniając tylko dodatki.

pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim

Inne modne style z jakich możemy czerpać inspirację urządzając pokój dla dziecka to: 

  • Prowansalski - jasne kolory bazowe z pastelowymi dodatkami;
  • Francuski - białe lub kremowe meble, z czerwonymi i czarnymi detalami;
  • Miejski - szare kolory, z akcentami odcienia limonkowego, liliowego lub jasnoniebieskiego;
  • Nowoczesny - beżowy kolor podstawowy z wyrazistymi, neonowymi akcesoriami;
  • Loftowy - meble i wyposażenie z przewagą szarości i brązów.

pokój dla dziecka w stylu prowansalskim

Jakie dodatki wybrać do pokoju dziecięcego?

Trendy wnętrzarskie szybko się zmieniają, ale niektóre rozwiązania są ponadczasowe. Jeśli obawiasz się że gust dziecka wkrótce się odmieni, postaw na uniwersalną bazę. O wiele łatwiej jest zmienić dodatki w pokoju niż wymieniać całe meble.

Świetne dekoracje w pokoju dla dziecka to drukowane obrazy, zdjęcia lub plakaty. Mały artysta, na pewno ucieszy się jeśli powiesimy w ramkach jego własne rysunki. Możemy także kupić ozdoby związane z zainteresowaniami dziecka, na przykład figurki bohaterów filmów czy komiksów. Kiedy dorośnie, takie detale będą dla niego uroczą pamiątką z dzieciństwa. Pokój mniejszego dziecka powinien mieć duży puszysty dywan. Lustra do także dobry pomysł. Są nie tylko praktyczne, ale odpowiednio dobrane odmienią każde wnętrze. Małe lub średnie w prostej ramie nadadzą pokojowi chłopca eleganckiego charakteru. Z kolei duże, oświetlane docenią dziewczynki i nastolatki.

dekoracje do pokoju dziecięcego

Wskazówki dla rodziców urządzających pokój dla dziecka

Urządzając pokój dla dziecka w pierwszej kolejności:

  • Wyznacz dziecku "własny kącik".
  • Pozwól mu wyrażać swoje preferencje i upodobania, aby przestrzeń pokoju należała naprawdę do niego.
  • Szanuj przestrzeń i gust swojego dziecka.

Zanim zaczniesz przygotowywać pokój młodzieżowy, jasno określ, co chcesz, aby się w nim znalazło. Starsze dziecko i nastolatka zapytaj o jego oczekiwania. Wspólnie ustalcie system sprzątania i zasady prywatności w nowym lokum.